Képek
rozsda1
rozsda2
rozsda3
út porától megtisztítva
drótkorong
csiszolóvászon
használjunk maszkot a por miatt
rozsdamaró, ecsettel kenjük be vele a felnit
egy nap után ilyen fekete lesz a rozsda helyén
alapozó
alapozás után
felni ezüst spray
egy réteg is szépen fedi az alapozót
|
A hó és az utak sózása nem tesz jót a lemezfelninek, ha nincs rendesen lefestve akkor sajnos kikezdi a rozsda, és két-három téli szezon alatt teljesen tönkre tud menni ha nem ápoljuk le miután tavasszal lecseréljük a nyári gumira.
A képeken látható, hogy az enyém sajnos pont egy ilyen elhanyagolt felni volt, de csak volt, nekifogtam a felújításához.
Maga a munka kevés szakértelmet, de annál több időt és türelmet kíván.
Én spórolós vagyok, ezért nem vittem el gumishoz levetetni a gumikat, és homokfúvatni, ezért a fáradtságos csiszolgatásba kezdtem. Két féle képpen is nekiállhatunk a régi festék és felületi rozsda eltávolításához, az egyik a drótkorong, a másik meg a csiszolóvászon. Ez utóbbiból a vászon alapút ajánlom, a papír hátuljú hamar szétszakad, főleg ha a kis ívekben kell hajtogatni a letépett darabkát. Igazából ez viszi el a teljes munka 80%-át szerintem. Csiszoláskor száll a por, ezért érdemes venni párszáz forintért festőmaszkot.
Ha már csak nagyon kevés rozsdafoltot látunk, (vagy meguntuk az egészet :D) akkor a portalanítás után jöhet egy kis RO55 rozsdamaró. Kenjük be az egészet, a guminak nem árt, de azért nem kell fürdetni benne. Ennek száradnia kell kb 1 napot, mert a fetséket feloldja, hogyha erre ráfestünk. Ha megszáradt, akkor a rozsda átszineződik feketés szinüre, ekkor jól dolgoztunk.
Utána jöhet az alapozás. Simán ecsettel felviszünk egy egyenletes réteget, majd szintén várunk 1 napot amíg teljesen száraz lesz, és bemattul a felülete. Nekem ilyen piros alapozó jutott, de van szürkében is, igazából teljesen mindegy, úgyis befestjük mégegyszer. A festék fedésétől függően akár több réteget is felkenhetünk.
Ha az alapozó megszáradt, akkor fogjuk az ezüst festéket (ez lehet ecsetes is és spray) és befestjük a felnit.
A spray festék hajlamos bemattulni, ha azt szeretnénk, hogy csillogjon a felülete, akkor még fessük be lakkal, vagy használjuk az ecsettel festhető kályhaezüstöt.
UPDATE: a kályhaezüst tartósabb.
Ezzel készen is vagyunk. |